אודות עמלת עו"ד בקניית דירה ובהסכמי שכירות

עורכי דין מקרקעין אמונים על טיפול בהסכמי מכר ושכירות מסוגים שונים, החל בהסכמים בין אנשים פרטיים, בין קונים ליזמים, בין שוכרים למשכירים, הסכמי שכירות לעסקים, וכדומה. בכל מקרה מדובר בעסקאות המערבות סוגיות משפטיות ומסחריות שמצריכות מענה הולם, והדבר כרוך בתשלום שכר טרחה לאיש המקצוע. אבל מהי עמלת עו"ד בקניית דירה ובחוזי שכירות? האם היא קבועה או משתנה? בשאלות אלו ונוספות נעסוק במאמר הבא.

שכר הטרחה בחוזי שכירות

על פניו נראה הגיוני כי שכ"ט עו"ד בקניית דירה תהיה גבוה בהרבה משכר הטרחה בעריכת הסכם שכירות, ולרוב אלו פני הדברים – אך לא תמיד. בשכירות של מבנים פרטיים עומד בדרך כלל שכר הטרחה על חצי משכר הדירה שסוכם בין הצדדים. לדוגמא, אם מדובר בדירה המושכרת בשכירות חודשית של 6,000 ₪ בחודש יהיה שכר הטרחה לעורך הדין בגובה 3,000 ₪ בעבור עריכת החוזה.

ואולם, לא מדובר במחירון קבוע ומחייב תמיד. המשמעות שיש עורכי דין שעשויים לגבות יותר או פחות מחצי משכר הדירה החודשי, כאשר הדבר תלוי בשיקוליהם הכלכליים, במוניטין שלהם, בעמלות המקובלות באזור הפעילות, ובעיקר במורכבויות מיוחדות של החוזה. כך לדוגמא, אם מדובר בחוזה בעל מורכבות מיוחדת ייתכן מאוד ששכר הטרחה יעמוד על מלוא הסכום של חודש שכירות. המשמעות ברורה: אם סוכם על שכר דירה של 5,000 ₪ לחודש זה יהיה גם התשלום עבור שירותי עורך הדין.

 

שכר הטרחה בחוזי מכר

אם כן, שכר טרחה עו"ד ברכישת דירה נוטה להיות גבוה יותר מאשר בהסכמי שכירות, ולרוב יש לכך הצדקה עקב מורכבותן של עסקאות אלו והפעולות הנדרשות. ככלל, מקובל כי שכר טרחת עורך דין בקניית דירה יעמוד על 0.5% משווי העסקה. למי שאינו שוחה במספרים נסביר, לדוגמא, שעבור קניית דירה בשווי מיליון ₪ יעמוד שכר הטרחה על כ- 6,000 ₪ כולל מע"מ, בעסקה של 1.5 מיליון תעמוד העמלה על כ- 8,800 ₪ כולל מע"מ וכן הלאה. במילים אחרות, ככל ששווי הדירה גבוה יותר כך שכר טרחת עורך דין ברכישת דירה עולה.

על פניו יש לכך הצדקה כלכלית עקב ההצמדה בין שיעור העמלה מגובה העסקה. יחד עם זאת, ייתכנו גם מצבים בהם שכר עורך דין בקניית דירה אינו נראה מוצדק והוגן. אם ניקח למשל דירה הנמכרת ב- 3 מיליון ₪ הרי ששכר הטרחה עליה יעמוד על כ- 17.5 אלף ₪, סכום בלתי מבוטל לכל הדעות ולכאורה מוצדק מבחינת שווי העסקה. מאידך, מבחינתו של עורך הדין מדובר בעבודה קלה מאוד, שכן אין סיבוכים ומורכבויות מיוחדות בעסקה, מצבו הרישומי של הנכס תקין לחלוטין, אין מחלוקות לגבי שווי הדירה בין הצדדים וכדומה. כך, מדובר בעיקר בביצוע בדיקות מקדמיות מטעם עורך הדין ובעריכת החוזה, עם מספר מצומצם יחסית של פעולות הזוכה לתמורה גבוהה.

שכר טרחת עורך דין קניית דירה

יוצרים הגינות בשכר הטרחה

על מנת לייצור את מירב ההגינות, השקיפות והוודאות בשכר הטרחה, קבע משרדנו עמלה קבועה לטיפול בכל עסקה מכירה/קנייה של דירת מגורים. אנו קבענו סכום של 5,000 ₪ שיהיה קבוע תמיד ובכל מקרה עבור עסקאות אלו, ללא קשר לשווי הנכס. כך, לקוחותינו יכולים להיות בטוחים שהם מקבלים שירות איכותי עם עמלה הוגנת וצודקת, וללא הפתעות בלתי צפויות על הדרך.

 

לקבלת ליווי משפטי ברכישת דירה

לקבלת שירותינו עם עמלת עורך דין לקניית דירה במחיר הוגן וצודק, הנכם מוזמנים לפנות אל משרד עורכי דין מקרקעין דרור אוסטפלד בטלפון 050-5653668.